W prawdzie nie ma jeszcze sezonu na grzyby, ale cóż zrobić, gdy się człowiekowi zachce grzybowego, niesamowicie kremowego, risotto w towarzystwie lampki białego wina. O dziwo z pieczarek i suszonych grzybów też można wyczarować genialne risotto. Nie jest to skomplikowana potrawa, ale umiejętność częstego mieszania łyżką się tutaj bardzo przyda.
Co również ważne, w zależności jakiego wina użyjecie, uzyskacie inny smak potrawy. Czasami risotto może być bardziej wytrawne, jeśli wino jest ciężkie. Więc warto przetestować kilka win, aby wybrać to idealne. Pamiętajcie też, że resztę wina należy potem wypić, co by się nie zmarnowało 😉
Składniki
- 1 szklanka ryżu arborio
- 250 g pieczarek brunatnych
- 20 g suszonych borowików
- 5 szklanek wywaru warzywnego
- 75-100 ml białego wina (najlepiej półwytrawne)
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- oliwa
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz
- 2 garście sera grana padano (lub parmezanu)
- natka pietruszki
Instrukcje
- Suszone grzyby czyścimy, zalewamy wodą i gotujemy w rondelku przez około 7-10 minut.
- Pieczarki myjemy, kroimy w plasterki. Cebulę w kostkę, a czosnek drobno siekamy.
- Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła, dodajemy pieczarki i smażymy, aż będą rumiane.
- W głębokim rondlu rozgrzewamy kilka łyżek oliwy i smażymy czosnek z cebulą, aż się zrobią szliste.
- Następnie wsypujemy ryż i smażymy około 3 minut na niewielkim ogniu, cały czas mieszając. Ziarna ryżu również powinny zacząć być przezroczyste.
- Kolejno wlewamy wino i mieszamy, aż ryż wchłonię cały płyn.
- Brunatny wywar spod grzybów dokładnie przecedzamy przez drobne sitko (ważne żeby nie przedostały nam się jakieś paprochy czy piasek, bo nie chcecie, żeby potem wam piasek zgrzystał między zębami) i wlewamy go powoli do rondla z ryżem.
- Następnie stopniowo, po jednej chochelce, dolewamy bulion. Tak jak w przypadku wina, dopiero, gdy ryż wchłonie cały płyn, możemy dodać kolejną porcję wywaru. Bulion najlepiej cały czas podgrzewać na małym ogniu i oczywiście pamiętajcie, by cały czas mieszać risotto.
- Ryż powinien gotować się około 20 minut. Najlepiej co jakiś czas sprawdzać, czy ziarno ryżu jest już miękkie.
- Pod koniec dodajemy pieczarki i pokrojone suszone grzyby, krótko gotujemy na małym ogniu.
- Risotto ściągamy z ognia, dodajemy łyżkę masła oraz garść startego sera, doprawiamy pieprzem i solą do smaku i wszystko mieszamy.
- Podajemy z natką pietruszki, startym serem i ze schłodzoną lampką białego wina.
Wskazówki:
- Jeśli nie masz bulionu, ani czasu by go przygotować, można trochę oszukać i zagotować wodę z jedną kostką rosołową np. bulion warzywny.
- Jeśli zostanie Ci trochę bulionu, nie wyrzucaj go. Risotto najłatwiej odgrzać na drugi dzień właśnie dolewając jedną-dwie chochelki do risotto.
© 2024 Copyright Better Be Tasty